czwartek, 5 listopada 2015

Masz babo ... chleb


Samo zdrowie, mówię Wam. A do tego nic skomplikowanego i wymagającego dużej ilości czasu. Spróbujcie tylko, a wciągnie Was domowe pieczenie chleba. W czasie pieczenia w całym domu roznosi się cudowny aromat. A później, jak tylko chlebek ostygnie, rzuca się na niego cała rodzina.
Dziś specjalnie dla Was pilnie strzeżony przepis na domowy chleb orkiszowy na zakwasie. Do ciasta dodajmy otręby, siemię lniane, pestki słonecznika lub dyni oraz płatki owsiane czy orzechy. Jeśli chcemy, aby był bardziej "na słodko" dodajmy żurawinę lub rodzynki.

Co potrzebujemy?
Z tej ilości składników otrzymamy trzy małe foremki chleba. Ja używam jednej dużej i jednej mniejszej.

1kg mąki pszennej typu 500
1/2 kg mąki orkiszowej
1,5 litra letniej przegotowanej wody
3 łyżki miodu
4 łyżki oliwy
3 łyżki soli
zakwas (jeśli nie macie zakwasu, najlepiej wykonać go wykorzystując jeden z przepisów dostępnych w internecie)
1 szklanka otrąb (pszennych lub razowych)
1/2 szklanki siemienia lnianego
1/2 szklanki ziaren słonecznika lub dyni
1/2 szklanki płatków owsianych
żurawina lub rodzynki opcjonalnie

Krok po kroku

Wszystkie w/w składniki wrzucamy do miski i dokładnie mieszamy. Idealnie nadaje się do tego robot kuchenny.








Do pojemniczka odkładamy 4 łyżki ciasta, które będzie stanowiło nasz zakwas do kolejnego pieczenia i wkładamy go do lodówki.

Foremki do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia i wkładamy do nich ciasto. Powinno sięgać mniej więcej do połowy wysokości foremek. Odstawiamy je na 10-12h w ciepłe miejsce. W tym czasie ciasto powinno urosnąć i sięgać aż do brzegu foremki.



Po upływie 10-12h piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 st. C. Foremki wkładamy do pieca na 1,5 h. Piekarnik ma pracować w trybie góra-dół. Po upieczeniu, wierzch chleba smarujemy odrobiną wody, wówczas będzie się ładnie świecił.








Od tego naprawdę warto się uzależnić. Taki chleb to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale samo zdrowie. Nie od dziś wiadomo przecież, że chleby dostępne w naszych piekarniach zawierają wiele niezdrowych dodatków jak drożdże, spulchniacze, konserwanty itd.

SMACZNEGO!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz